Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Rodem Warszawianin… Serce Chopina

« Wszystkie Wydarzenia

19 października o godz. 18:00 do 20:00

Biało-czarny fragment plakatu ze zdjęciem epitafium i czerwonym rysunkiem serca.

W czwartek 19 października 2023 o godz. 18.00 zapraszamy do Czytelni i Wypożyczalni Naukowej nr VI na wieczór poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Prelekcji pana Marka Bykowskiego towarzyszyć będzie projekcja filmu „Serce Chopina” w reż. Piotra Szalszy.

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem obywatel…” – napisał w nekrologu kompozytora Cyprian Kamil Norwid. Zgodnie z życzeniem Fryderyka Chopina jego serce spoczęło w Warszawie, w mieście w którym spędził nieco ponad połowę swego życia, w którym przeżył szczęśliwe lata młodzieńcze, pierwszą miłość, w którym pozostawił rodziców i siostry, wreszcie w mieście, którego zdobycie przez Rosjan w roku 1831 przeżył bardzo dotkliwie.

Blisko 100 lat po śmierci Chopina nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności serce uratowano od niechybnej zagłady. Tuż przed zniszczeniem kościoła pw. Św. Krzyża, podczas walk w czasie Powstania Warszawskiego wyjęto je. Powróciło do zburzonego kościoła 17 października 1945. Co jednak działo się z nim przez rok? Jak zdołano je uratować? Kto i kiedy to zrobił?

Na te i inne pytania odpowiedzi udzieli pan Marek Bykowski – znawca tematu, wieloletni członek Zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, kanclerz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prelegent Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej i członek Rady Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.

Film dedykowany jest widzom powyżej 14 r.ż.

Wstęp wolny.

Osoby ze szczególnymi potrzebami zainteresowane udziałem w spotkaniu zachęcamy do kontaktu z Biblioteką (krogulski@bpwlochy.waw.pl) na min. 3 dni robocze przed wydarzeniem.

Szczegóły

Data:
19 października
Godzina:
18:00 do 20:00
Kategoria Wydarzenia:
Wydarzenia Tagi:
, , ,

Organizator

Czytelnia i Wypożyczalnia Naukowa nr VI
Phone
(22) 863 89 61/62 wew. 101
Email
cz6@bpwlochy.waw.pl

Miejsce wydarzenia

Pałacyk
ul. Chrościckiego 2
Warszawa, 02-421
+ Mapy Google