Ikona dostępności

Oferta dla osób z niepełnosprawnością

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością oferowane przez Bibliotekę Włochy


ikona oka

Odtwarzacze Czytak dla osób z dysfunkcją wzroku

Czytak to cyfrowy odtwarzacz książki mówionej przystosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Wielkością przypomina telefon bezprzewodowy, jest nieduży i łatwy w obsłudze, ma wbudowany głośnik i wyjście na słuchawki. Podczas słuchania umożliwia zatrzymanie książki w dowolnym momencie, przewinięcie jej do kolejnego rozdziału, powrót oraz stworzenie zakładki.
Wypożyczalnia nr 28 oraz Czytelnia i Wypożyczalnia Naukowa nr VI dysponują odtwarzaczami, które są wypożyczane do domu czytelnikom z dysfunkcją wzroku.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca, które użycza 6 odtwarzaczy oraz dostęp do serwera z książkami mówionymi, nasi Czytelnicy mogą cieszyć się bogatymi, systematycznie powiększanymi zasobami literatury.
Zasady korzystania z Czytaków określa Regulamin – aktywny link do Regulaminów.


ikona telefonu

Książka na telefon

Osobom będącym trwale lub czasowo chorym, niepełnosprawnym oraz starszym zamieszkałym w pobliżu Biblioteki oferowana jest nieodpłatna usługa dostarczania książek do domu.
Książki na telefon dostarczają:


ikona oka

Udogodnienia dla osób z dysfunkcją wzroku w Czytelni i Wypożyczalni Naukowej nr VI

Czytelnia i Wypożyczalnia Naukowa nr VI dysponuje stanowiskiem komputerowym przeznaczonym do użytku przez osoby słabowidzące i niewidome. Do udogodnień należą:

  • Klawiatura powiększona z dużym kontrastem czcionek MAGic Keyboard
  • Program powiększający MAGic
  • Moduł syntezy mowy Loquendo
  • Program udźwiękawiający JAWS
  • Monitor (linijka) brajlowski Focus 40 Blue
  • Lupa elektroniczna Compact 6 HD

Kontakt do Czytelnia i Wypożyczalnia Naukowa nr VI – aktywny link


ikona oka

Udogodnienia dla osób z dysfunkcją słuchu

Osoby z dysfunkcją słuchu zapraszamy do Wypożyczalni nr 30, gdzie pomocy lub wyjaśnień udzielić może pracownik posługujący się Polskim Językiem Migowym. Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty (poprzez kliknięcie w przycisk „Wyślij wiadomość” na profilu FB Biblioteki – aktywny link).
Film z zaproszeniem w PJM – aktywny link.

Kontakt do Wypożyczalni nr 30 – aktywny link

Do dyspozycji osób niedosłyszących w każdej placówce Biblioteki została zainstalowana pętla indukcyjna oraz jest dostępny tłumacz języka migowego online.