Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2023
W niedzielę 2 kwietnia, w dniu 218. urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ustanowiony przez IBBY – aktywny link [Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych] i obchodzony nieprzerwanie od 1967 roku. Celem święta, którego gospodarzem jest w 2023 roku Grecja, jest wzbudzenie u młodych odbiorców pasji czytelniczej i zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą i młodzieżową.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Jestem książką, przeczytaj mnie” zaczerpniętym z wiersza Vagelisa Iliopoulosa – aktywny link.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest także okazją, by zwrócić uwagę dorosłych, szczególnie rodziców i wychowawców, na znaczenie codziennego czytania dla wszechstronnego rozwoju najmłodszych.
Jak wskazują wyniki badań „codzienne czytanie dzieciom książek już od najmłodszego wieku wspomaga rozwój prawidłowej mowy, umiejętności słuchania, rozumienia, zapamiętywania szczegółów wysłuchanych treści, wyrażania własnych sądów i argumentowania opinii, koncentracji uwagi i wyciszania się. Wpływa także na wzrost aktywności dzieci i motywacji do działania, argumentowania oraz myślenia przyczynowo-skutkowego.” [Kamila Madeja-Bień, Instytut Psychologii Dolnośląskiej Szkoły Wyższej „Analiza konsekwencji psychologicznych i rozwojowych codziennego czytania dzieciom na podstawie m.in. raportów z badań Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”- aktywny link]
Nawyk regularnego obcowania z książką, zaszczepiony od najmłodszych lat, może być także szansą na utrzymanie bliskiej i głębokiej relacji z dzieckiem oraz stać się przestrzenią w późniejszym okresie do wymiany doświadczeń i rozmowy.
Dlatego włączmy czytanie do naszej codzienności! To niewiele kosztuje a daje nam i naszym pociechom ogromne możliwości.
Po inspirację oraz po konkretne pozycje do lektury zapraszamy do naszych placówek.
Porady o tym, jak czytać dzieciom można znaleźć m.in. na stronie Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom – aktywny link i w ulotce „Czytanie na głos: wychowaj mola książkowego” – aktywny link.