Odkryj w sobie talent artystyczny i zdolności manualne i przyjdź na zajęcia do Klubu Kreatywnych!

To będą już szóste zajęcia. Tym razem będziemy tworzyć łapacz snów - przydatny w każdym domu.

Czekamy na Ciebie w Wypożyczalni nr 17 (Al. Jerozolimskie 200) 28 sierpnia 2019 roku w godz. 17.30 do 19.30. Zajęcia dla wszystkich chętnych powyżej 12 roku życia.

s

Łapacz snów (ang. dreamcatcher lub dream catcher) – amulet niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej.

Składa się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta (np. wierzby). Spotykane są też łapacze w kształcie kropli wody i łapacze trójwymiarowe. Wewnątrz ramy wpleciona jest schodząca się spiralnie ku środkowi sieć ze ścięgna, włosia lub rzemienia. Amulet przyozdobiony jest zwykle piórami, paciorkami i innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali określone właściwości magiczne. Łapacze snów zwykle wieszane były nad posłaniem lub przy wejściu do domostwa indiańskiego. Według wierzeń niektórych plemion Indian Ameryki Płn. (m.in. Kri, Odżibwejowie) sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez amulet. Gęsta sieć miała przepuszczać jedynie dobre sny, a zatrzymywać nocne koszmary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taki sen miał łapać się w sieć i spływać po piórach.

Współcześnie łapacz snów jest popularną pamiątką często kupowaną przez turystów w sklepach i na straganach z indiańskimi pamiątkami (choć wiele tanich imitacji łapaczy produkowanych jest obecnie w krajach Dalekiego Wschodu). W Ameryce Północnej (a czasem i na innych kontynentach) popularne stało się wieszanie łapaczy snów jako mających przynosić szczęście amuletów np. w pokojach dziecięcych lub na lusterkach wstecznych w samochodach.

Źródło: Wikipedia