Biblioteka Zmysłów

Projekt realizowany w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej 2023.

Biblioteka Zmysłów to projekt skierowany do dzieci w wieku 3-8 i ich opiekunów. Składał się z cyklu pięciu warsztatów, których tematyka opierała się o zmysł słuchu, węchu, smaku dotyku i wzroku.
Do udziału w projekcie zostały zaproszone osoby: Marcin Minor (pedagog, terapeuta rozwojowy, arteterapeuta i znany ilustrator książek), Iwona Zasuwa (edukatorka żywieniowa i autorka książek „Smakoterapia”), Sebastian Grzywacz (edukator i przewodnik po Niewidzialnej Wystawie), Czary Mary Eksperymenty (duet edukatorek) oraz Karolina Szczerbakowska (autorka i animatorka Si gumy).
Na warsztatach uczestnicy i uczestniczki zgłębiali wiedzę dotyczącą zmysłów, sposobów stymulacji i pozytywnej integracji sensorycznej zgodnie z metodą Montessori. Wszystkie działania warsztatowe zostały zaplanowane tak, aby dotyczyły aktywności związanych z konkretnym zmysłem, były ciekawe i przyjemne dla dzieci. Każde zajęcia skupiały się na sensorycznej stymulacji innego obszaru, a treści dotyczące zmysłów i sensoryki dostosowane będą zarówno do dzieci, jak i do rodziców.
Dopełnieniem zadań warsztatowych stanowiło użycie  zabawek i sensorycznych materiałów dydaktycznych zakupionych w ramach projektu tj.: cylindry wagowe, tablice grafomotoryczne, dźwięczne kostki, gry sensoryczne i wiele innych sensorycznych gadżetów, z których użytkownicy włochowskiej biblioteki będą mogli nadal korzystać.

Warsztaty sensoryczne stały się okazją do budowania relacji lokalnej społeczności młodych rodziców i ich dzieci w miłej i przyjaznej atmosferze oraz pozyskania nowych sąsiedzkich znajomości.
Realizacja projektu „Biblioteka Zmysłów”  była możliwa dzięki programowi Edukacja Kulturalna 2023 sfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Plakat prezentujący wydarzenie można znależć pod tym linkiem – aktywny link do pliku png

Prosimy o więcej takich inicjatyw i warsztatów sensorycznych

Dzień dobry, jestem wraz z córkami zachwycona warsztatami. My brałyśmy udział w zajęciach WĘCH. Przesympatyczne Panie prowadzące, które zachęcały dzieci do samodzielności. Pomysł na warsztaty bardzo trafiony. Prosimy o więcej takich inicjatyw i warsztatów sensorycznych w naszej bibliotece nr 71.
Pozdrawiam, 
Sylwia O.

To było fantastyczne przedsięwzięcie!

Byliśmy na wszystkich warsztatach. To było fantastyczne przedsięwzięcie! Bardzo nam się podobały wszystkie spotkania, ale szczególnie w pamięci zapadną nam spotkania z Panem niewidzącym prowadzącym zajęcia z cyklu „Wzrok”, zapachowe oraz te podczas których tworzyliśmy kij deszczowy. Dowiedziałam się też ciekawych rzeczy na temat jedzenia podczas warsztatów ze Smakoterapią. Dziękujemy za pomysł i inicjatywę. 
Jeszcze raz dziękuję – warsztaty były super!
Pozdrawiamy, 
Joanna P.

Interesujące także dla dorosłych uczestników

Dzień dobry, wspaniałe warsztaty , interesujące także dla dorosłych uczestników . 
Chętnie zaprosiłabym pana Grzegorza na warsztaty do szkoły! Pozdrawiam,
Magda K.

Wszystkie warsztaty były perfekcyjnie przygotowane

Dzień dobry,
Bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w projekcie. W sumie byliśmy na trzech spotkaniach: SMAK, DOTYK, WZROK.
Wszystkie warsztaty były perfekcyjnie przygotowane. Prowadzący elastyczni, w kontakcie z dziećmi, zaangażowani.
Moim dzieciom najbardziej podobał się SMAK, a ja osobiście byłam pod wrażeniem osobowości Pana Sebastiana, który prowadził WZROK.
Bardzo chętnie będziemy brali udział w warsztatach organizowanych przez bibliotekę. O tym projekcie dowiedziałam się podczas wizyty w bibliotece. Bacznie śledzę także stronę internetową, aby nie przegapić innych ciekawych inicjatyw.
Pozdrawiam serdecznie
Iwona A.